Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

ŻAGAŃ -SAGAN 2008

 
JEDNOSTKA WOJSKOWA ŻAGAŃ (CZOŁGI) MIASTO W KTÓRYM POWOJENNE PLENERY BYŁY WYKORZYSTANE DO FILMU CZTEREJ PANCENI I PIES PAŁAC KSIĄZĘCY Bobrem i Czerną Wielką, na pograniczu Niziny Śląsko-Łużyckiej i Wału Trzebnickiego, nieopodal tzw. "Niskiego Traktu" wiodącego z zachodu na wschód. Na południowy wschód od miasta rozpościerają się Bory Dolnośląskie. Na zachód od Żagania znajdują się Wzniesienia Żarskie, natomiast na wschodzie miasto graniczy ze Wzgórzami Dalkowskimi. Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 40,38 km²[2]. Miasto stanowi 3,57% powierzchni powiatu żagańskiego. Miasto Żagań sąsiaduje z wiejską gminą Żagań. Według danych z roku 2002 Żagań ma obszar 39,92 km², w tym: użytki rolne 14%, użytki leśne: 48%[3]. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego PUNK WIDOKOWY WIEŻA KRAJOBRAZY ŻAGANIA

 


adam michmar
 
Data pliku video: 2008-03-18, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat żagański - powiat południowo - zachodniej części województwa lubuskiego z siedzibą w Żaganiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Gozdnica, Żagań, Iłowa, Małomice, Szprotawa, Brzeźnica, Niegosławice i Wymiarki, obejmując obszar 1 131 km².

    Atrakcję przyrodniczą stanowią Bory Dolnośląskie z rzekami: Bóbr, Kwisą i Czerną.

    Do najważniejszych obiektów zabytkowych regionu zaliczają się: zespół poaugustiański składający się z kościoła, dawnego klasztoru, konwiktu oraz klasztornego spichlerza, żagański Pałac Książęcy z malowniczym parkiem pałacowym, neogotycki szpital wraz z kościołem, kopia kaplicy Bożego Grobu z Jerozolimy zbudowaną w 1598 r, szprotawski ratusz z XVIII w., pałac z 1626 roku w Iłowej z secesyjnymi zabudowaniami folwarcznymi oraz parkiem krajobrazowym czy ośmioboczny barokowy kościół poewangelicki z 1732 roku w gminie Małomice.

    Gospodarka powiatu opiera się głównie na produkcji; siedziby maja tu między innymi zakłady produkcyjne: Bartex ZPCH, Poltops sp. z o.o, Sunset Textil czy Dringenberg Polska sp. z o.o. Od W 2003 działa także Żagańska Strefa Gospodarcza.
     
    Przez obszar powiatu przebiega droga krajowa DK 18 .

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola